The Image of the Iranian World in the Roman Poetry of the Republican and Augustan Ages
Słowa kluczowe:
poezja rzymska, starożytny Iran, relacje rzymsko-partyjskie, orient w poezji rzymskiej, polityka wschodnia RzymuStreszczenie
OBRAZ ŚWIATA IRAŃSKIEGO W UTWORACH POETÓW ŁACIŃSKICH OKRESU REPUBLIKAŃSKIEGO I AUGUSTOWSKIEGO
Niniejsza praca poświęcona jest obrazowi świata irańskiego w utworach poetów łacińskich okresu republikańskiego i augustowskiego, tj. od III w. p.n.e. po 14 r. n.e. Te czasy mogą być bowiem nazwane okresem tworzenia literackiej wizji, którą późniejsze pokolenia twórczo rozwinęły. Przez pojęcie świata irańskiego autor rozumie nie tylko wielkie imperia (achemenidzką Persję oraz arsakidzką Partię), lecz także ich części składowe oraz inne ludy irańskie. W ten sposób podejmuje rekonstrukcję najszerszego możliwego obrazu cywilizacji, która stała się najpotężniejszym wrogiem świata grecko-rzymskiego na ponad tysiąc lat.
Autor proponuje nowe podejście do tego tematu, łącząc warsztat zarówno filologa klasycznego, jaki historyka w swojej analizie wybranych passusów poetyckich zaczerpniętych z zachowanego korpusu poezji rzymskiej. W ten sposób materiał źródłowy wykorzystany w tej książce obejmuje nie tylko dzieła wielkich poetów, jak Wergiliusz czy Horacy (których stosunek do Orientu był już badany), lecz także autorów takich jak Plaut, Lukrecjusz czy Grattius.
Autor próbuje w ten sposób wprowadzić nowe źródła i poszerzyć naszą wiedzę o miejscu, jakie świat irański zajmował w poezji rzymskiej, wskazując jednocześnie na jego odrębność od obrazu znanego z literatury greckiej.
Rozdziały
-
SPIS TREŚCI
-
Introduction .......... 9
-
Chapter 1. Republican poets .......... 21
-
Chapter 2. Vergil .......... 49
-
Chapter 3. Horace .......... 77
-
Chapter 4. Propertius .......... 129
-
Chapter 5. Ovid .......... 157
-
Chapter 6. Poetae minores .......... 191
