Żebracy: XV-wieczne bractwo żołnierskie i jego historiograficzne kreacje
Słowa kluczowe:
bractwa żołnierskie, najemnicy, późne średniowiecze, Śląsk, MałopolskaStreszczenie
W sytuacji kiedy za popytem na usługi żołnierskie nie nadążało zawsze spóźnione i zbyt małe finansowanie, funkcjonowaniu rynku owych usług towarzyszyły stale problemy i patologie. Tym samym, jeśli już nie sam wybór zawodu żołnierza, to na pewno uporczywe trwanie przy nim oznaczało pogodzenie się z nieuniknioną w jakimś momencie tułaczką i niedolą jako częścią żołnierskiego losu, niemającego już nic wspólnego z poszukiwaniem rycerskiej przygody. Za próbę jego polepszenia, szczególnie w reakcji na niewydolność państwa, uznać można powstawanie bractw wojennych i spółek żołnierskich, usiłujących samodzielnie zadbać o interes żołnierskiej braci.
Czym jednak były bractwa żołnierskie – organizacjami dbającymi o interesy żołnierskiej braci czy może bandami zdesperowanego żołdactwa?
Publikacja omawia losy XV-wiecznego bractwa z Żebracza, działającego głównie na terenie Śląska, i zwraca uwagę na międzynarodowy charakter bractw.
Rozdziały
-
SPIS TREŚCI
-
Wprowadzenie .......... 7
-
Bandy żołnierskie w Polsce i domniemane bractwo z Żebracza (1455-1459) .......... 15
-
Wrocławianie i wykreowanie działalności „żebraków” w Austrii, na Morawach, Słowacji oraz Śląsku (1464-1468) .......... 109
-
Zamiast zakończenia: dalsze losy Mikołaja Świeborowskiego .......... 157
