Rok 1923 w Krakowie
Słowa kluczowe:
Kraków riot, Kraków garrison, regaining independence, political crisis, economic crisisStreszczenie
Rok 1923 okazał się dla Krakowa tragiczny. W toczonych na ulicach miasta bratobójczych walkach 6 listopada zginęło kilkudziesięciu robotników i żołnierzy. Geneza i przebieg tych wydarzeń był przez lata instrumentalizowany politycznie, co znalazło symboliczne odbicie także w używanej na ich określenie terminologii. Dziś, po stu latach od tamtych wydarzeń historyczki i historycy krakowscy raz jeszcze poddali analizie zarówno sam przebieg walk, jak i ich genezę w szerokim kontekście politycznym i społecznym, odsłaniając różne aspekty tamtej tragedii. Spojrzeli na nią z perspektywy ówczesnych partii i ruchów politycznych, trudów dnia codziennego, a także garnizonu krakowskiego. Osobne miejsce zajmuje analiza opracowań historycznych dotyczących tych wydarzeń.
Dzięki temu udało się uzyskać nowy, pozbawiony zaciętości ideologicznej obraz miasta w trudnym okresie kryzysu gospodarczego i związanych z tym dramatycznych konsekwencji, których symbolem pozostają mogiły ofiar obu stron konfliktu na cmentarzu Rakowickim.
Rozdziały
-
SPIS TREŚCI
-
Wprowadzenie .......... 5
-
Powstanie, wypadki, wydarzenia, zamieszki? Przegląd historiografii dotyczącej krakowskiego listopada 1923 roku .......... 9
-
Krakowski garnizon Wojska Polskiego w 1923 roku .......... 27
-
Niedobory, drożyzna, inflacja. Sytuacja ekonomiczna ludności Krakowa w 1923 roku .......... 43
-
„Tragiczna przestroga”. Piłsudczycy wobec wydarzeń w Krakowie w listopadzie 1923 roku .......... 65
-
Ludność żydowska w Krakowie w 1923 roku .......... 89
-
Świadectwo wydarzeń listopada 1923 roku. Dwa pomniki na cmentarzu Rakowickim .......... 105
