Biblioteka pedagogiczna przyszłości. Niekonwencjonalne zasoby i użytkownicy jutra

Autorzy

Marta Ślusarek (ed)
Wanda Bukowczan (ed)

Słowa kluczowe:

nowoczesne technologie, biblioteka pedagogiczna, potrzeby użytkowników bibliotek

Streszczenie

Wielu z nas codziennie obserwuje żywiołowy rozwój „cyfrowego świata”. Rzeczywistość ulega szybkim przekształceniom, zmieniają się potrzeby i aspiracje ludzi, a nowe technologie otwierają przed nami nieznane wcześniej możliwości, które dotychczas żyły tylko w wizjach literatów futurologów. Często wydaje się nawet, że nowoczesne realia wykraczają daleko poza dawniejsze wyobrażenia.
Rozważania nad miejscem, formą istnienia i rolą bibliotek pedagogicznych, w tej dokonującej się na naszych oczach przemianie, były tematem przewodnim VII Nowego Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Pedagogicznych, które odbyło się w dniach 15-16 czerwca 2023 roku. Wśród zagadnień poruszanych na konferencji znalazły się: przyszłość bibliotek pedagogicznych w kontekście dynamicznego rozwoju nowych technologii cyfrowych, kompetencje współczesnych bibliotekarzy, oczekiwania i potrzeby czytelników oraz sposoby kształtowania bibliotek jako nowoczesnych centrów informacji i edukacji.
Niniejszy tom prezentuje zarówno przegląd propozycji teoretyków przewidujących dalsze ścieżki rozwoju nowoczesnego bibliotekarstwa, jak i relacje bibliotekarzy praktyków, którzy starają się nadążyć w biegu za nowoczesnością.

Rozdziały

Slusaredk-Biblioteka-pedagogiczna-przyszlosci

Opublikowane

28 maja 2024

Szczegóły dotyczące dostępnego formatu publikacji: PDF (Open Access)

PDF (Open Access)

ISBN-13 (15)

978-83-8368-298-3

Jak cytować

Ślusarek, M. and Bukowczan, W. (eds.) (2024) Biblioteka pedagogiczna przyszłości. Niekonwencjonalne zasoby i użytkownicy jutra. Poland: Wydawnictwo Księgarnia Akademicka (Nowe Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych). doi:10.12797/9788383681139.