Wybory samorządowe w Polsce w 2024 roku w świadomości najmłodszego elektoratu województwa małopolskiego: Studium teoretyczno-empiryczne

Autorzy

Ewa Bujwid-Kurek (ed)
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
https://orcid.org/0000-0001-7634-828X
Małgorzata Kiwior-Filo (ed)
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
https://orcid.org/0000-0002-4797-8079
Monika Banaś (ed)
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
https://orcid.org/0000-0002-6542-4053

Streszczenie

Książka, którą oddajemy do rąk Czytelnika, poświęcona została aktualnej tematyce dotyczącej wyborów samorządowych w Polsce w 2024 roku i jest efektem realizowanego projektu badawczego dotyczącego partycypacji wyborczej polskiego społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych (uczniów szkół średnich województwa małopolskiego), którzy w dniu wyborów samorządowych (7 i 21 kwietnia 2024 roku) nabyli prawa wyborcze.


Zaprezentowane studium teoretyczno-empiryczne poświęcone analizie wyborów samorządowych w Polsce w 2024 roku w świadomości najmłodszego elektoratu województwa małopolskiego, oparte na pilo tażowych badaniach ankietowych, stanowi odzwierciedlenie stanu realnego: wiedzy, świadomości i postaw obywatelskich młodego pokolenia w Małopolsce, ale też, co cenne, ukazuje pogłębioną refleksję nad współ- czesną kondycją demokracji partycypacyjnej, samorządności i społeczeństwa obywatelskiego.

Rozdziały

Biogramy autorów

Ewa Bujwid-Kurek - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Politolożka, pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W pracy badawczej zajmuje się problematyką współczesnych systemów politycznych ze szczególnym uwzględnieniem państw Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Jest autorką wielu publikacji, w tym kilku monografii naukowych, m.in.: Legitymizacja ustroju politycznego państw pojugosłowiańskich (Kraków 2019). Jest też współautorką m.in. podręcznika akademickiego Transformacja ustroju politycznego wybranych państw Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej (Kraków 2015) oraz monografii: III Rzeczpospolita Polska 1990-2016. Opinie – dylematy – kontrowersje (Kraków 2016) i Culture and Identities (Belgrad 2020). Przetłumaczyła z języka serbskiego na język polski Konstytucję Republiki Serbii i opatrzyła ją autorskim wstępem – publikacja została wydana w ramach serii Biblioteka Sejmowa – Konstytucje Świata nakładem Wydawnictwa Sejmowego (Warszawa 2018).

Małgorzata Kiwior-Filo - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Filozofii Polityki Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego; politolog, badaczka współczesnej myśli politycznej, zwłaszcza włoskiej, oraz niedemokratycznych systemów władzy; interesuje się także problematyką społeczną, współczesnymi wyzwaniami i zagrożeniami w kontekście bezpieczeństwa państwa; współredaktorka i autorka publikacji naukowych z zakresu współczesnych doktryn politycznych, w tym monografii Myśl polityczna włoskich liberałów wobec faszyzmu (Kraków 2013).

Monika Banaś - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Studiów Międzykulturowych Wydziału Studiów Między- narodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego; kierownik Zakładu Badań nad Społeczeństwami Wielokulturowymi; prezes zarządu organizacji pozarządowej Cooperantis Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społecznego i Dialogu Międzykulturowego, które realizuje projekty o zasięgu lokalnym i regionalnym, ukierunkowane na wzmacnianie partycypacji obywatelskiej w życiu publicznym (http://cooperantis.eu/).

Wiktoria Kaczmarczyk - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Studentka drugiego roku politologii, studiów II stopnia, na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
W 2022 roku uzyskała tytuł Bachelor of Arts w naukach politycznych i stosunkach międzynarodowych na Uniwersytecie Zachodniej Anglii (UWE) w Bristolu za pracę Reproductive Rights under Authoritarian Governments. Jej główne zainteresowania badawcze dotyczą reżimów niedemokratycznych oraz praw człowieka.

Katarzyna Solarz - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Studentka pierwszego roku politologii, studiów II stopnia, na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tytuł licencjata obroniła w 2023 roku dzięki pracy pt. Poparcie celebryckie jako element kampanii wyborczej na przykładzie wsparcia Baracka Obamy przez Oprah Winfrey w wyborach 2008 roku. Obecnie interesuje się głównie problematyką reprezentacji kobiet i młodych osób w sferze publicznej.

Artem Susolia - Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Etniczny Ukrainiec, który urodził się na Ukrainie w mieści Myrhorod. W 2022 roku zdobył tytuł magistra na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w dyscyplinie: nauki o polityce i administracji. Obecnie jest doktorantem Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Jego zainteresowania naukowe to: współczesne stosunki międzynarodowe, procesy transformacyjne i demokratyzacja na świecie, w szczególności demokratyzacja państw na obszarze postradzieckim.

Szymon Stępiński-Nawrot - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Student pierwszego roku politologii, studiów II stopnia, na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę licencjacką pt. Mowa nienawiści w mediach społecznościowych w polskiej debacie wyborczej obronił w 2023 roku. Najbardziej interesuje się polską sceną polityczną i polityką w sieci.

Judyta Pasiut - Urząd Miasta Nowego Sącza

Doktor nauk społecznych w dyscyplinie: nauki o polityce (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie). Absolwentka studiów magisterskich w zakresie stosunków międzynarodowych na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Autorka publikacji naukowych. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół współpracy zagranicznej prowadzonej przez jednostki samorządu terytorialnego, roli mediów lokalnych w kształtowaniu wizerunku lokalnej władzy, wyborów samo rządowych oraz partycypacji obywatelskiej na szczeblu lokalnym.

Sebastian Żarnowski - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Student Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2022 roku związany z Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politycznych w ramach studiów licencjackich kulturoznawstwa międzynarodowego w Instytucie Studiów Międzykulturowych. Jego zainteresowania badawcze obejmują obszary takie jak: etnografia, antropologia kulturowa, kultura polityczna, semiotyka oraz językoznawstwo. Entuzjasta nordyckiego kręgu kulturowego, prywatnie związany ze społeczeństwem i kulturą Norwegii.

Bujwid-Kurek-Wybory-samorzadowe-w-Polsce-w-2024-roku

Opublikowane

9 września 2024

Szczegóły dotyczące dostępnego formatu publikacji: PDF (Open Access)

PDF (Open Access)

ISBN-13 (15)

978-83-8368-140-5

Szczegóły dotyczące dostępnego formatu publikacji: Hardback

Hardback

ISBN-13 (15)

978-83-8368-139-9

Jak cytować

Bujwid-Kurek, E., Kiwior-Filo, M. and Banaś, M. (eds.) (2024) Wybory samorządowe w Polsce w 2024 roku w świadomości najmłodszego elektoratu województwa małopolskiego: Studium teoretyczno-empiryczne. Poland: Wydawnictwo Księgarnia Akademicka. doi:10.12797/9788383681405.