Laskowa: Dzieje wsi i gminy do 1989 roku

Autorzy

Zdzisław Noga (ed)
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
https://orcid.org/0000-0003-0061-1808

Streszczenie

Niniejsza monumentalna książka jest pierwszym kompletnym opracowaniem monograficznym dziejów wsi tworzących obecnie gminę Laskowa, z uwzględnieniem etnologii i środowiska przyrodniczego oraz zabytków sztuki. To dzieło wybitnych badaczy, wywodzących się w większości z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, słynącego z badań regionalistycznych. Czytelnik znajdzie tu najnowsze ustalenia naukowe oparte na źródłach pochodzących z archiwów polskich, ukraińskich, austriackich i izraelskich oraz na aktualnej literaturze przedmiotu. Dzięki temu udało się znacznie poszerzyć dotychczasową wiedzę, co będzie dobrze służyć mieszkańcom w poszukiwaniu oraz utrwalaniu tożsamości, zarówno w aspekcie genealogii własnej rodziny, jak i małej ojczyzny.

Rozdziały

Biogramy autorów

Zdzisław Noga - Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

(ur. 1961) – prof. dr hab. Kierownik Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Dyrektor Centrum Badań Regionalistycznych w tymże Uniwersytecie, członek Międzynarodowej Komisji Historii Miast i wielu innych instytucji naukowych. Redaktor serii Biblioteka Krakowska i współredaktor „Rocznika Krakowskiego”. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół historii Krakowa i dziejów miast w okresie przedrozbiorowym, historii lokalnej i regionalnej, genealogii, historii osadnictwa, geografii i kartografii historycznej. Wydawca atlasów historycznych miast małopolskich i współwydawca pierwszego zdjęcia józefińskiego Galicji, czyli tzw. mapy Miega. (Galicja na austriackiej mapie topograficznej 1779-1783, t. 1-15, Kraków–Warszawa 2012-2022).

Józef Żychowski - Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

(ur. 1954) – dr hab., prof. uczelni w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Doktorat uzyskał w Wyższej Szkole Pedagogicznej, a habilitację na Uniwersytecie Jagiellońskim z dziedziny nauk o ziemi na podstawie rozprawy Wpływ masowych grobów z I i II wojny światowej na środowisko przyrodnicze. Specjalizuje się w geografii fizycznej, hydrologii i ochronie środowiska. W świecie znany jest jako prekursor badań nad wpływem masowych grobów na środowisko w zakresie zawartości jonów i bakterii w wodach podziemnych oraz jakości podłoża. Jego nowatorskim badaniem było określenie w wodach podziemnych związków organiczno-mineralnych oraz wybranych aminokwasów. Wyniki tych badań ułatwiają poszukiwania miejsc pochówków oraz wskazują na warunki środowiska, które sprzyjają lokalizacji cmentarzy. J. Żychowski ustalił zależność pomiędzy jakościowymi cechami środowiska a zawartością wyżej wymienionych związków w podłożu, z uwzględnieniem wybranych pierwiastków chemicznych, które wchodzą w nowe reakcje. Poza tym na podstawie własnych pomiarów limnigraficznych wskazał, że charakter opadu decyduje o jego transformacji w odpływ. Podczas opadów nawalnych (burzowych) w zlewni o większym zalesieniu wykazał wyższe wezbrania i krótsze czasy koncentracji fal powodziowych, w przeciwieństwie do opadów o małym natężeniu lub dużych rozlewnych. Ustalił, że przyczyną wzmożonej erozji wgłębnej może być również wzrost zalesienia. Wraz z dr. Grzegorzem Kawką zaproponował nowy układ pomiarowy zliczania powierzchni barwnych plam (Patent PRL, Opis nr 193379). Konstruuje różne wskaźniki w celu ilościowej charakterystyki środowiska i oceny jego zmienności w zlewni. Wyniki prac publikował w prestiżowych czasopismach („Catena”, „Environmental Earth Sciences”, „Journal of Water and Health”, „Minerals” oraz „Procedia – Social and Behavioral Sciences”). W latach 2015-2020 przewodniczący Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Konrad Meus - Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

(ur. 1981) – dr hab., prof. uczelni, zatrudniony w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zastępca Dyrektora Centrum Badań Regionalistycznych w tymże Uniwersytecie. Członek zarządu Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, gdzie odpowiada m.in. za działalność regionalistyczną. Członek Komisji do badań Historii Niemców w Polsce (od 2022). Redaktor serii wydawniczej „Książnica Zatorska” i „Rocznika Spytkowickiego”, członek kolegium redakcyjnego czasopisma „Wadoviana. Przegląd historyczno-kulturalny”. Autor i współautor kilku monografii i kilkudziesięciu artykułów z zakresu historii Galicji oraz dawnego pogranicza rosyjsko-austriackiego, w tym przede wszystkim dziejów społeczno-gospodarczych miast galicyjskich. Jego książka Wadowice 1772-1914. Studium przypadku miasta galicyjskiego znalazła się w gronie najlepszych książek historycznych w roku 2014.

Przemysław Bukowiec

(ur. 1987) – historyk, regionalista, nauczyciel historii oraz geografii w Zespole Placówek Oświatowych w Słopnicach, przewodnik górski beskidzki. Od lat 90. XX wieku związany z Beskidem Wyspowym oraz Ziemią Limanowską. Absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie na kierunku historia (2011). Autor artykułów, broszur, przewodników popularyzujących historię wojny i okupacji na obszarze Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego oraz Gorców. Pomysłodawca ścieżek historyczno-edukacyjnych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK im. kpt. Juliana Krzewickiego w Słopnicach oraz w Tymbarku. Współzałożyciel Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej (2012). Autor projektu Izby Pamięci 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Słopnicach. Autor Szlaku Armii Krajowej na Ziemi Limanowskiej (2020) przy współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Powiatu Limanowskiego, a także przewodnika oraz mapy turystycznej. Publikował w „Echu Limanowskim”, „Sądeczaninie Historia”, „Biuletynie Światowego Związku Żołnierzy AK”, „Almanachu Ziemi Limanowskiej”.

Krzysztof Kloc - Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

(ur. 1989) – dr hab., prof. uczelni, zatrudniony w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, sekretarz Komisji Biograficznej PAU. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół historii irredenty polskiej XIX/XX w., dziejów obozu piłsudczykowskiego, historii środowiska „Kultury” oraz biografistyki. Laureat m.in. Konkursu Historycznego Ministra Spraw Zagranicznych na najlepszą publikację z zakresu historii polskiej dyplomacji (2018) oraz Nagrody Naukowej Prezesa Rady Ministrów (2018). Ostatnio wydał: Piłsudski. Studium fenomenu Komendanta (2021) i „Dobrze jest pomyśleć w takich czasach, co zrobiłby Piłsudski”. Listy Wacława Jędrzejewicza i Michała Sokolnickiego (2022).

Katarzyna Ceklarz - Podhalanska Panstwowa Wyzsza Szkola Zawodowa w Nowym Targu

dr etnologii, socjolog, starsza wykładowczyni w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Współzałożycielka oraz sekretarz Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec. Członkini Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Autorka książek, m.in.: Sebastian Flizak. Ludoznawca i etnograf na tle swojej epoki (Kraków 2019); Monografii Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce (Rabka-Zdrój 2010); podręcznika etnografii Babcyne korole. Z etnografii południowej Polski (Kraków 2012); Czary Góralskie. Magia Podtatrza i Beskidów Zachodnich (Zakopane 2014; z U. Janicką-Krzywdą) i wielu artykułów naukowych. Współautorka oraz współredaktorka publikacji monograficznych z cyklu „Kultura ludowa górali”. Redaktorka serii naukowej „Archiwum Etnograficzne” Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Obok działalności naukowej i popularyzatorskiej z pasją poświęca się turystyce – jest przewodnikiem beskidzkim i tatrzańskim, pilotem wycieczek oraz instruktorem narciarstwa. Jako ekspert współpracuje z wieloma instytucjami kultury i samorządami. Uhonorowana m.in. odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej” oraz Nagrodą Województwa Małopolskiego im. prof. R. Reinfussa.

Bogusław Krasnowolski - Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

(ur. 1943) – prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wykładowca na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Jako historyk sztuki i historyk jest autorem licznych publikacji o sztuce i kulturze Małopolski (m.in. książki: Stary Sącz – zarys historii rozwoju przestrzennego (współautorstwo); Lokacyjne układy urbanistyczne na obszarze Ziemi Krakowskiej w XIII i XIV wieku; Leksykon zabytków architektury Małopolski; Krakowski Kazimierz – historia i kultura; rozdziały o sztuce i zabytkach w monograficznych pracach zbiorowych o Starym i Nowym Sączu, Suchej Beskidzkiej, Radłowie, Łącku). Jest współautorem programowych założeń Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz autorem opracowań z zakresu ochrony zabytków (m.in. książki: Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, geneza, historia, znaczenie dla ochrony dziedzictwa; Ochrona zabytków – historia, doktryny, systemy prawne).

Noga-Laskowa-Dzieje-wsi-i-gminy-do-1898-roku

Opublikowane

marca 27, 2024

Kategorie

Szczegóły dotyczące dostępnego formatu publikacji: Hardback

Hardback

ISBN-13 (15)

978-83-8368-031-6