Święty patron krakowskiej katedry. Aspekty kultu .......... 13

Autorzy

Róża Godula-Węcławowicz
Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk
https://orcid.org/0000-0002-4657-3539
Tomasz Węcławowicz
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
https://orcid.org/0000-0001-5216-5331

Streszczenie

Biogramy autorów

Róża Godula-Węcławowicz - Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Dr hab., prof. PAN, etnolog/antropolog kulturowy, specjalizuje się w etnologii/antropologii miasta oraz kulturowym dziedzictwie. Absolwentka i wieloletnia wykładowczyni Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ oraz Instytutu Historii Sztuki i Kultury UPJPII. Kieruje Pracownią Etnologii w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Krakowie i przewodniczy Komisji Etnograficznej w PAU. Redaktor naczelna „Journal of Urban Ethnology”. Autorka lub współautorka 5 książek i ponad 100 artykułów, m.in. Od Mikołaja do Trzech Króli. O roli daru w obrzędzie; Polska legenda Świętego Wojciecha. Spojrzenie antropologiczne; Onego czasu gdy św. Wojciech… rzecz o mityzacji Sławnikowicza.

Tomasz Węcławowicz - Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

Prof. dr hab., historyk sztuki i architekt. Zajmuje się historią architektury i sztuk plastycznych, szczególnie wieków średnich. Kierownik Katedry Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego. Wykładał w instytutach Historii Sztuki UJ i UPJPII, a gościnnie – w Uniwersytecie Karola w Pradze. Jest m.in. członkiem Komisji Historii Sztuki PAU oraz kierownikiem Sekcji Sztuki Sakralnej Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Wśród jego licznych publikacji są m.in. książki: Krakowski kościół katedralny w wiekach średnich. Funkcje i możliwości interpretacji; Królewski kościół katedralny na Wawelu. Jubileusz konsekracji 1364-2014 i obszerny artykuł Transitus Sancti Stanislai.

Zapowiedzi

29 września 2023

Jak cytować

Godula-Węcławowicz, R. and Węcławowicz, T. (2023) “Święty patron krakowskiej katedry. Aspekty kultu . 13”, in Zych, E. (ed.) Studia z dziejów katedry na Wawelu. Poland: Wydawnictwo Księgarnia Akademicka (Biblioteka Kapitulna na Wawelu). doi:10.12797/9788381389211.01.